Skutki i korzyści rzucenia palenia

Rzucenie palenia – korzyści

Palenie papierosów jest jednym z najpopularniejszych nałogów na świecie, na równie ze spożywaniem alkoholu. Jest to zarazem nałóg bardzo niekorzystny dla ludzkiego organizmu, gdyż każdy papieros zawiera tytoń, nikotynę i substancje smoliste, które zakłócają prawidłową pracę płuc, serca i innych organów, a także zwiększają ryzyko zachorowania na wiele groźnych dla życia chorób. Wielu palaczy stara się zerwać z tym nałogiem, lecz nie jest to zadanie proste. Wymaga bardzo silnej woli i determinacji, ale korzyści z rzucenia palenia są znaczne, dlatego jest to warte poświęcenia.

Naukowcy już wiele lat temu oszacowali, co daje rzucenie palenia. Skutki takiej decyzji są natychmiastowe i od razu powodują pozytywne zmiany. Po dwudziestu minutach od odstawienia papierosów, zaczyna wracać no normy puls. Po dwóch godzinach całkowicie uspokaja się tętno oraz ciśnienie, stabilizując się na poziomie przyjmowanym za normę. Poprawie ulega krążenie krwi, a z organizmu zaczyna uwalniać się nikotyna. Do dwunastu godzin od rzucenia palenia powinny pojawiają się pierwsze objawy odstawienia, które są związane z usuwaniem się z organizmu tlenku węgla. Symptomy te to bóle głowy oraz nudności i mogą się one utrzymać nawet przez kilka dni. W tym czasie do stabilnego poziomu wraca także poziom tlenu. Po około trzech dniach i ustąpieniu pierwszych symptomów odstawienia, poprawie ulega oddech, który jest swobodniejszy i pełniejszy. Dzieje się tak dzięki rozluźnieniu się skrzeli. W ciągu kolejnych dwóch tygodni stabilizacji ulega praca płuc.

W dłuższej perspektywie, a więc po upływie około dziewięciu tygodni płuca działają już całkowicie normalnie. Rok bez palenia papierosów sprawia, że o połowę spada ryzyko wystąpienia chorób serca. Pięć lat niepalenia to mniejsza szansa na pojawianie się chorób dróg oddechowych oraz raka szyjki macicy. Po kolejnych pięciu latach mniejsze jest również ryzyko raka płuc, a w przypadku wytrzymania piętnastu lat bez szkodliwej użytki, szansa na pojawienie się wszystkich powyższych chorób dotyczy osoby palące w takim samym stopniu jak te, które nigdy nie paliły.

Skutki rzucenia palenia

Skutki rzucenia palenia są zatem natychmiastowe, a każdy kolejny dzień bez papierosa coraz lepiej wpływa na stan zdrowia i organizm. Korzyści z rzucenia palenia są też odczuwalne przez inne osoby, na przykład znajomych czy bliskich. Także spadnie u nich ryzyko wystąpienia chorób serca i płuc, poprawie ulegnie też jakość ich snu, co ma przełożenie na dobre samopoczucie. Odrzucenie nałogu jest też bardzo ważne dla dzieci, gdyż nie tylko ograniczona zostanie szansa pojawienia się u nich alergii, ale w przypadku niepalenia zmniejsza się też prawdopodobieństwo, że same w przyszłości zaczną palić.

Brak nikotyny w organizmie wpływa pozytywnie na organy wewnętrzne, ale jest też korzystny dla wyglądu zewnętrznego. Skóra palaczy jest szara, częściej pojawia się łuszczyca czy trądzik różowaty. Znacznie przyspieszają też procesy starzenia się skóry. Papierosy niekorzystnie wpływają również na oddech i stan uzębienia. Po zaprzestaniu palenia w ustach odkłada się znacznie mniej kamienia nazębnego, oddech jest świeższy, a skóra na twarzy starzeje się wolniej.

Są także inne względy, dla których warte jest rzucenie palenia. Korzyści są także finansowe, zwłaszcza że z roku na rok paczka papierosów jest coraz droższa dzięki podwyżkom akcyzy. Dzięki niekupowaniu papierosów można zaoszczędzić pieniądze, które mogą być wydane na przykład na wczasy dla rodziny. Pieniądze niewydane na nałóg można też przeznaczyć na inne potrzeby własne, na przykład na zakup książki czy biletu do kina.

http://www.nicorette.pl/najnowsze/korzysci-z-rzucenia-palenia